About Niyal

Written by niyalozturk.com on . Posted in Uncategorised


Niyal Ozturk8 Haziran 1976'da Lefkoşa doğan Niyal Öztürk, küçük yaşlarda ailesi ile birlikte Kanada'ya taşınır. Burada okul korosunda şarkı söylemeye başlar. İlkokulun bir kısmına kadar Kanada'da okuyan Niyal'ın ailesi 1984 yılında Kıbrıs'a geri dönmeye karar verir. İşte tam da o yıllarda Niyal'ın müziğe karşı merakı daha da gelişmeye başlar. Gitar çalmayı öğrenmek isteyen Niyal'ı ailesi o zaman kızlar için daha popüler olan piano derslerine yazdırır. Kısa bir süre devam eden bu dersler öğretmenin yaşadığı çeşitli aksilikler nedeni ile son bulur. Niyal, yıllar sonra ilk gitarını kendi biriktirdiği harçlığı ile alır ve kendi başına evde müzik çalışarak kendini geliştirmeye devam eder. Türk Maarif Koleji'nde geçen gençlik yılları boyunca dünya müziğini ciddi bir şekilde takip eder, besteler yapmaya başlar.

1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi'ni kazanması ile birlikte İstanbul'a taşınan Niyal okuldaki arkadaşları ile birlikte amatör bir müzik grubu kurar. Grubun kuruluşundaki maksat bir araya gelip müzik yaparak eğlenmektir. Bu sayede birçok müzisyen ile tanışma fırsatı yakalar. Amatörce devam eden müzik çalışmaları, Niyal iş hayatına atıldıktan sonra ciddileşmeye başlar. 2004 yılında ilk profesyonel grubu 'MGA' (Müstakbel Grup Arkadaşları) ile İstanbul Bağdat Caddesi'nde bulunan Santorini Cafe'de sahne almaya başlar. Grup medya'dan olumlu eleştiriler alarak popülaritesini artırır.

2006 yılında Kıbrıs'a dönmeye karar veren Niyal Öztürk, gelmeden önce Kıbrıs'taki müzisyen dostları ile bağlantıya geçerek Black Coffee grubunu oluşturur. Uğraş Beratlı, Ulaş Beratlı ve Mete Pere'den oluşan grup, bir yıla kadar birlikte çalışır..

Kısa bir ara verdikten sonra Hüseyin Kırmızı (Japon) ile birlikte uzun sure ikili program yapan Niyal'in adı daha geniş kitlelerce duyulmaya başlar. Ama esas çıkısı Tunca Pekcan, Ufuk Sevki, Serkan Çelik ve Mert Kozal ile birlikte kurdukları The Tunes grubu ile yakalar. Bu surede Tayfun Göl ve Ersin Nakipoğlu da gitarist olarak grupta yer alırlar. 3 yıla yakın birlikte çalışan grup Lefkoşa, Girne ve Mağusa'da bir çok mekanda sahne alır. Daha sonra gruptan ayrılmaya karar veren Niyal Öztürk ve Ufuk Sevki 'The Secret' grubunu kurar ve grup uzun yıllar birlikte sahne alır.

Grup calışmalarına paralel olarak 2010-2014 yılları arasında Girne Belediyesi Kent Orkestrasında da solist olarak yer alan Niyal Öztürk, Belediye'nin yerel ve yurtdışındaki etkinliklerinde ve konserlerinde sahne aldı.

2013 yılından beri kendi isimiyle anılan 'Niyal Öztürk Band' grubuyla sahne alan müzisyene, gitarda Hasan Yüksel, bas gitarda Bruno Assa ve davulda Günay Olkan eşlik ediyor. 

İngilizce ve Türkçe hitlerden oluşan geniş repertuarı ile Niyal Öztürk Band, Kıbrıs'ta canlı müzik mekanlarının ve davetlerin aranan müzisyenlerinden olmaya devam ediyor.

Niyal Ozturk Band hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız..

Referansları görmek için tıklayınız..